Plusedukacja

Zawód groomer – jak zostać psim fryzjerem?

Zawód groomer – jak zostać psim fryzjerem?

Bez wątpienia każdy, kto kocha zwierzęta i lubi się nimi zajmować, dobrze odnajdzie się w zawodzie związanym z pielęgnacją i opieką nad nimi. Profesjonalny groomer to zajęcie idealne dla miłośnika psów i kotów.

Aby jednak móc się tym zająć, a więc znaleźć pracę w tym zawodzie lub samemu założyć własny salon, istotne jest zdobycie uprawnień w tym kierunku.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak zdobyć kwalifikacje do stania się profesjonalnym groomerem, nie przerywaj czytania.

Kim jest groomer?

Groomer to osoba, która dba o wygląd czworonogów w szerokim znaczeniu tego słowa. Podstawowym zadaniem groomera jest strzyżenie, czesanie i pielęgnacja sierści psów i kotów, ale nie tylko.

Do jego obowiązków należy także rozczesywanie sierści, zwłaszcza u ras długowłosych, kąpanie z użyciem specjalistycznych kosmetyków dla zwierząt oraz trymowanie, czyli usuwanie martwej sierści.

Oprócz tego groomer zajmuje się obcinaniem pazurków, czyszczeniem uszu, myciem zębów, usuwaniem insektów (wszy, pchły) i wieloma innymi czynnościami natury estetycznej.

Na życzenie właścicieli zwierząt, na przykład biorących udział w wystawach, wykonywane są także kąpiele relaksacyjne czy zabiegi upiększające. Fryzjer zwierząt wykonuje wszystkie usługi przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Dzięki temu są wykonane starannie, dokładnie i bezboleśnie dla zwierzaka.

Predyspozycje do zawodu psiego fryzjera

Aby zostać groomerem, trzeba posiadać pewne cechy osobowości, które nam to umożliwią. Praca ze zwierzętami jest trochę jak praca z dziećmi – trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Każde zwierzę jest inne, dlatego groomer powinien umieć nad nim zapanować, niezależnie od tego, czy ma do czynienia z wilczurem czy z małym yorkiem.

Wykonywanie tego zawodu wymaga też miłości do zwierząt. Za tym pójdzie cierpliwe podejście, delikatność i umiejętność nawiązania więzi z futrzastym klientem salonu. Ważna jest też dokładność, poczucie estetyki oraz odporność na kontakt z różnymi nieprzyjemnymi czynnikami (na przykład silnym brudem czy insektami).

Groomer musi być też osobą odpowiedzialną, gdyż sprawuje opiekę i odpowiada za zwierzę powierzone mu na czas usługi. Osoba, która pragnie zostać groomerem powinna również znać się na rasach zwierząt oraz posiadać aktualną wiedzę z zakresu pielęgnacji i dbania o sierść krótką i długą.

Jak zostać groomerem?

Aby starać się o posadę groomera, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, z powodzeniem wystarczy średnie. Nie można jednak rozpocząć pracy w zawodzie groomera bez odpowiedniego przygotowania i ukończenia kursu. Ponieważ ten zawód jest coraz bardziej popularny, pojawiają się nawet szkoły groomerskie, po ukończeniu których można uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Myśląc o tym na poważnie, warto wybrać się na kurs groomerski. Możesz z niego skorzystać w jednej z placówek Plus Edukacja. Taki kurs trwa jeden rok, w ramach którego odbywają się 2 semestry nauki. Po jego ukończeniu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje. Zajęcia odbywają się w weekendy, więc aby z nich korzystać, nie musisz rezygnować ze swojej dotychczasowej pracy.

W trakcie kursu poznasz następujące zagadnienia niezbędne na tym stanowisku:

  • przyjmowanie zwierzęcia od właściciela, pozyskiwanie informacji o stanie zdrowia, ustalanie planowanych zabiegów, prowadzenie terminarza wizyt,
  • rozczesywanie sierści,
  • czyszczenie i depilowanie uszu, pielęgnowanie okolic oczu, obcinanie pazurów,
  • wykonywanie czynności higienicznych okolic okołoodbytowych oraz dróg moczowo-płciowych,
  • kąpanie i suszenie zwierzęcia,
  • strzyżenie sierści przy użyciu podstawowych narzędzi, czyli nożyczek i maszynki,
  • trymowanie sierści,
  • stosowanie środków pielęgnacyjnych, dezynfekcyjnych i kosmetycznych,
  • dbanie o stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP i dobrostanem zwierząt.

Podczas kursu, w ramach którego odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, masz szansę zobaczyć wyposażenie salonu groomerskiego, a także sprawdzić, jak wygląda pielęgnacja zwierząt krok po kroku.

Gdzie pracować jako groomer?

Pracę groomera, po ukończeniu kursu, możesz podjąć w salonie groomerskim jako pracownik lub otworzyć własny biznes.

Praca w salonie pielęgnacji zwierząt

Praca w salonie z innymi groomerami to dobry pomysł na start, gdy zależy nam na podniesieniu swoich kompetencji i zdobyciu cennego doświadczenia. Pracując pod okiem doświadczonych groomerów, możemy liczyć na cenne rady i wskazówki, a jednocześnie zdobyć znajomości, które przydadzą się nam, gdy w przyszłości zechcemy przejść "na swoje".

Własny salon groomerski

Po ukończeniu kursu i zdobyciu doświadczenia, możemy poczuć się na tyle pewnie w zawodzie, że zechcemy otworzyć własną działalność. W zależności od naszych możliwości, możemy wykonywać czynności pielęgnacyjne zwierząt stacjonarnie w salonie lub dojeżdżać do klientów. Obie formy są równie popularne.

Praca groomera to bez wątpienia radosne i pasjonujące zajęcie dla każdego, kto kocha zwierzęta. Już dziś zapisz się na kurs i rozpocznij pracę swoich marzeń!

Plus Edukacja to zajęcia, które odbywają się w naszych placówkach w Poznaniu, Kaliszu, Obornikach oraz we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania sprawiają, że nauka w tym miejscu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

TOP