Stoisz przed decyzją o wyborze swojego zawodu? Twoje zainteresowania to stomatologia, a hobby to precyzyjne prace manualne? Jesteś przy tym cierpliwy i dokładny? Sprawdź, czy zawód: technik dentystyczny nie jest tym, co chciałbyś robić w życiu. To dobrze płatne, a jednocześnie dające sporo satysfakcji i pełne wyzwań zajęcie.
Interesuje Cię praca, jako technik dentystyczny, ale nie wiesz, od czego zacząć przygotowania do tego zawodu? Sprawdź, która szkoła medyczna policealna posiada ten kierunek w swojej ofercie i rozpocznij naukę, którą zakończy dyplom uprawniający Cię do wykonywania tej profesji. Dowiedz się, co będzie należało do Twoich obowiązków, a także, gdzie może pracować technik dentystyczny. Zobacz, jak kształtują się zarobki tego typu specjalisty.
Kim jest technik dentystyczny?
Zawód, jakim jest technik dentystyczny, często bywa mylony z protetykiem stomatologicznym. Są to jednak dwa odmienne zawody. Choć posiadają wiele wspólnego – zarówno jeden, jak i drugi specjalista działa na zlecenie stomatologa, to technik nie ma żadnego kontaktu z pacjentem. Jedynie może do niego dojść w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia protezy lub potrzebna jest naprawa aparatu ortodontycznego. Protetyk posiada więcej uprawnień do pracy z pacjentem.
Przyjrzyjmy się bliżej specyfikacji zawodu technik dentystyczny. Jest to niezwykle istotna i bardzo potrzebna funkcja, a także sposób na rozszerzenie działalności danego gabinetu stomatologicznego. To właśnie dzięki jego pracy możemy odzyskać pewność siebie, a nasze uśmiechy stają się naszą ozdobą.
Szerzej mówiąc, technik dentystyczny to specjalista, który zajmuje się głównie wykonywaniem i naprawą protez zębowych, aparatów ortodontycznych, a także protez pooperacyjnych, szyn i epitez twarzy.
Osoba pełniąca tę funkcję współpracuje ściśle z lekarzami specjalistami, czyli ortodontą oraz stomatologiem. To na nich zlecenie i zgodnie z wytycznymi, które od nich otrzyma, technik wykonuje zleconą mu pracę.
Niekiedy technik dentystyczny prowadzi też własny gabinet, ale również wtedy, zgłaszają się do niego osoby z polecenia innych specjalistów.
Czym zajmuje się technik dentystyczny?
Specjalista, o jakim mowa przede wszystkim realizuje zlecenia, jakie otrzymuje od stomatologa czy ortodonty. Dzięki temu jest w stanie sprostać potrzebom pacjentom i zaoferować im najlepsze dla nich rozwiązania protetyczne.
Co dokładnie robi technik dentystyczny? Otóż osoba o tej specjalizacji zajmuje się głównie pracami manualnymi, przy których wymagane są: staranność i precyzja, a także dobra znajomość obsługi narzędzi, jak i orientacja w zakresie nowoczesnych technologii.
Do jego obowiązków należą również następujące czynności i zadania:
- tworzenie protez zębowych i aparatów ortodontycznych – wykonuje je na podstawie projektu klinicznego przy użyciu nowoczesnych przyrządów i materiałów, co pozwala na stworzenie trwałych, ale przede wszystkim wygodnych i funkcjonalnych protez i aparatów,
- naprawa protez i aparatów – kiedy wykonane akcesorium ulegnie uszkodzeniu bądź staje się niewygodne, to właśnie technik dentystyczny dokonuje niezbędnych korekt, czy innych prac naprawczych i przywraca tym samym pełną funkcjonalność protezom i aparatom.
Ponadto technik dentystyczny jest również przygotowany do wykonywania szyn, protez pooperacyjnych, jak i epitez twarzy. Dysponuje przy tym wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają na ich naprawę.
Jak zostać technikiem dentystycznym?
Abyś mógł wykonywać tego typu zawód, musisz przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje do jego wykonywania. Oznacza to w praktyce, że powinieneś być:
- dokładny,
- precyzyjny,
- cierpliwy.
Idealny kandydat na technika dentystycznego to także osoba, która posiada doskonały zmysł estetyczny.
Powinieneś też mieć smykałkę do prac manualnych, a także wykazywać chęć ciągłej nauki i doskonalenia już posiadanych umiejętności.
Ponadto ważne są też uwarunkowania fizyczne, czyli ostrość wzroku, jak i poprawne rozróżnianie barw.
Nie bez znaczenia w tym zawodzie są także:
- dobra pamięć,
- łatwość koncentracji,
- uzdolnienia techniczne,
- przystosowanie do pracy w całkowitym skupieniu, a także do wykonywania powtarzalnych czynności.
Oczywiście nie są to jedyne, chociaż bardzo istotne wymagania przy tej profesji. Istotną kwestię stanowi również odpowiednie wykształcenie.
Wymagane wykształcenie
Aby zostać technikiem dentystycznym powinieneś:
- posiadać średnie wykształcenie medyczne – czyli ukończoną szkołę średnią o profilu medycznym, najlepiej protetycznym,
- mieć ukończone studia o kierunku: technik dentystyczny.
Do wykonywania tego zawodu uprawnia także dyplom z tytułem technika dentystycznego. Jak go zdobyć? W tym celu musisz zapisać się do Szkoły Medycznej Policealnej – takiej jak Plus Edukacja i podjąć 2,5 – letnią naukę na powyższym kierunku.
W trakcie nauki zdobędziesz potrzebną wiedzę teoretyczną oraz niezbędne umiejętności praktyczne, które pozwolą Ci wykonywać ten zawód. Dotyczą one zagadnień takich jak:
- podstawy techniki dentystycznej,
- modelowanie i projektowanie koron zębów, łuków zębowych oraz uzupełnień protetycznych,
- wykonywanie: różnego rodzaju protez oraz aparatów na zęby, a także: stałych uzupełnień protetycznych, szyn, protez pooperacyjnych i epitez twarzy.
Zostaniesz też przygotowany do wykonywania prac naprawczych i rekonstrukcyjnych: protez, aparatów i szyn.
Ponadto opanujesz znajomość języka angielskiego. Przyswoisz sobie terminologię zawodową w tym właśnie języku.
Szkoła Plus Edukacja stawia na praktyczne przygotowanie do pełnienia tej funkcji na wysokim poziomie. Dlatego też w trakcie nauki będziesz miał możliwość odbycia praktyk zawodowych w renomowanych profesjonalnych gabinetach, czy też klinikach stomatologicznych. To znacznie zwiększy Twoje szanse na rynku pracy.
Zarobki technika dentystycznego
Z pewnością zainteresuje Cię to, ile zarabia technik dentystyczny. Otóż średnie zarobki w tej profesji wynoszą 5457,69 zł brutto miesięcznie - zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w uchwalonej przez Sejm w czerwcu 2023 roku ustawy.
Warto przy tym jednocześnie podkreślić, że wynagrodzenie technika dentystycznego może być zależne od następujących czynników:
- Renoma gabinetu / kliniki stomatologicznej
Im większy i bardziej znaczący jest ośrodek, w którym chcesz się zatrudnić, tym na większe zarobki możesz liczyć. Pamiętaj też, że więcej zarobisz, gdy uda Ci się znaleźć pracę w prywatnej instytucji. - Lokalizacja miejsca pracy
Im mniejsza miejscowość, tym niższe będą zarobki technika dentystycznego. Nawet jeżeli będzie to znany ośrodek, czy prywatny gabinet. Na dość dobrą pensję możesz też liczyć, gdy zdecydujesz się na wyjazd zagraniczny. Tam średnia pensja takiego specjalisty jest kilkukrotnie wyższa. - Rodzaj zatrudnienia
W obecnych czasach najlepiej opłacani są ci technicy dentystyczni, którzy posiadają i prowadzą własne pracownie protetyczne. Tutaj zarobki mogą kształtować się między 5000zł a 10000zł. Wiele zależy oczywiście w tej kwestii od poziomu umiejętności, ale także od nakładu pracy własnej i zaangażowania.
Gdzie może pracować technik dentystyczny?
Lista miejsc, gdzie technik dentystyczny może szukać pracy jest dość długa. Oto przykłady:
- publiczna służba zdrowia – czyli gabinety stomatologiczne w przychodniach lub też szpitalach,
- kliniki stomatologiczne,
- prywatne profesjonalne gabinety stomatologiczne,
- centra stomatologiczne (znajdują się one głównie za granicą).
Możliwości rozwoju w zawodzie
Posiadając tytuł technika dentystycznego, możesz poszerzyć swoje kwalifikacje, zapisując się na kursy zawodowe. To z kolei otworzy Ci drzwi do kariery protetyka stomatologicznego. Oznacza to, że wówczas będziesz mógł, prócz wykonywania protez czy aparatów ortodontycznych, diagnozować pacjentów oraz leczyć ich schorzenia w obrębie szczęki, a także prowadzić rehabilitację protetyczną. Co ważniejsze będziesz przygotowany również do tworzenia implantów.
Słowem podsumowania
Jeśli chcesz wykonywać zawód: technik dentystyczny i być w tym fachu naprawdę dobry, musisz po pierwsze: ukończyć szkołę policealną medyczną i to taką, która zapewni Ci wiedzę na wysokim poziomie. Edukacja Plus daje Ci taką gwarancję. Po drugie – musisz zdać egzamin zawodowy. Otrzymasz wtedy dyplom, który potwierdzi Twoje umiejętności i kwalifikacje. Na tym jednak nie koniec. Powinieneś również być jak najbardziej na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi związanymi z protetyką. To pomoże Ci wykonywać swój zawód jeszcze lepiej oraz rozwijać się w tym kierunku. Jest to szczególnie pomocne, kiedy prowadzisz swoją własną pracownię protetyczną.