Plusedukacja

Szkoła policealna czy studia - co wybrać po szkole średniej?

Szkoła policealna czy studia - co wybrać po szkole średniej?

Dylematy związane z dalszym kształceniem po ukończeniu szkoły średniej pojawiają się w takim momencie życia, że od naszej decyzji naprawdę dużo zależy. Współczesny rynek pracy nie jest już tak bardzo nastawiony na dyplomy szkół wyższych. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych wszyscy absolwenci liceów marzyli o studiach - jakby bez nich nie można było zaplanować kariery zawodowej. Boom na nowo powstające szkoły wyższe jeszcze bardziej nakręcił koniunkturę, a potem okazało się, że takiej liczby lepiej lub gorzej wykształconych magistrów rynek pracy po prostu nie wchłonie. Wygrali ci, którzy zamiast podążać za modą, bacznie przyglądali się zmianom na rynku pracy i zrozumieli w jakim kierunku one zmierzają.

Wykształcenie a rynek pracy

Jak mawiano kiedyś, liczył się papier - czyli dyplom ukończenia studiów. Jakich? A to już miało mniejsze znaczenie. Byle magister. Z czasem ludzie zdali sobie sprawę, że nie tędy droga: nie wszystkie studia z automatu gwarantują szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. I wtedy oczy absolwentów szkół średnich zwróciły się w stronę szkół policealnych, na których wciąż jeszcze ciążyło odium tych gorszych. Co daje szkoła policealna? Pozwala szybko zdobyć pożądany na rynku pracy zawód. Absolwentom szkół średnich którzy nie przystąpili do matury, umożliwia zdanie egzaminu dojrzałości i kontynuowanie nauki na wybranym kierunku. Nauka w trybie weekendowym umożliwia pracę oraz równoczesne kształcenie się.

Ludzie często sądzą, że szkoły policealne są wyłącznie dla ludzi dorosłych, którzy z jakiegoś powodu zarzucili naukę i po latach muszą uzupełnić wykształcenie. Błąd! Szkoła policealna dla dorosłych to szkoła dla każdego, kto chce szybko zdobyć umiejętności dające mu bardzo wysokie szanse zatrudnienia. O atrakcyjności na rynku pracy przesądza bowiem nie tytuł magistra, który w ostatnich latach znacznie się zdewaluował, a np. tytuł technika w zawodzie, w którym wciąż brakuje rąk do pracy. Jeśli więc pytacie dla kogo jest szkoła policealna, najłatwiej powiedzieć: dla ludzi świadomych wymagań stawianych na rynku pracy.

Jakie wykształcenie daje szkoła policealna?

Kończąc roczną szkołę policealną, możesz otrzymać tytuł technika oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje wyodrębniane w poszczególnych zawodach. Chcesz zostać archiwistą? W twoich dokumentach znajdzie się informacja, że masz kwalifikacje EKA.02. Organizacja i prowadzenie archiwum i EKA.03. Opracowywanie materiałów archiwalnych. Twój potencjalny pracodawca nie będzie musiał wierzyć ci na słowo, że "masz wyższe wykształcenie i na pewno sobie poradzisz" - dostanie czarno na białym dowód, że podczas nauki w szkole policealnej zdobyłeś wiadomości i umiejętności w zakresie, który kwalifikuje cię do natychmiastowego zatrudnienia. Uświadom sobie, że szkoła policealna to rok nauki - nie jak w przypadku studiów: kilka lat. Jeśli więc zmienią się trendy na rynku pracy, kolejny raz będziesz mógł zapisać się na atrakcyjny kierunek, żeby z tego rynku nie wypaść.

Matura a szkoła policealna i studia

Żeby dostać się na studia, trzeba bardzo dobrze zdać maturę. Podczas tegorocznej rekrutacji niektóre uczelnie biorą pod uwagę wyłącznie wyniki matury na poziomie rozszerzonym. Studia zaczynają więc wracać na swoje właściwe miejsce na drabinie w strukturze szkolnictwa: będą się na nich kształcić najlepsi absolwenci szkół średnich, którzy marzą o karierze naukowej albo takim zawodzie, którego nie da się uprawiać bez zdobycia tytułu magistra. Ale jeśli masz maturę i twoim zamierzeniem jest szybkie usamodzielnienie się i znalezienie dobrze płatnej pracy, lepiej wybrać szkołę policealną. Odpowiedź na pytanie szkoła policealna czy studia powinna więc być podyktowana twoją bieżącą sytuacją życiową, a nie modą.

Plus Edukacja to szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania. To minimum formalności podczas rekrutacji, brak czesnego i wpisowego oraz dostęp do materiałów dydaktycznych przez Internet. Chcesz skończyć szkołę i prędko pójść do pracy? Nie wahaj się: szkoła policealna jest właśnie dla ciebie.

Plus Edukacja to zajęcia, które odbywają się w naszych placówkach w Poznaniu, Kaliszu, Obornikach oraz we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania sprawiają, że nauka w tym miejscu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

TOP