Plusedukacja

Opiekun medyczny - obowiązki, wykształcenie i uprawnienia

Opiekun medyczny - obowiązki, wykształcenie i uprawnienia

Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. Powstał jako odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało pielęgniarzy i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej.

Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych stale rośnie i to zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.
Sprawdź, czym zajmuje się opiekun medyczny i jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać.

Opiekun medyczny w praktyce - czym zajmuje się opiekun medyczny?

Zadania i obowiązki opiekuna medycznego to przede wszystkim wykonywanie szeroko rozumianych czynności opiekuńczo pielęgnacyjnych związanych z opieką nad potrzebującymi. Polegają one na pomocy osobom starszym, chorym lub z innych powodów niesamodzielnym w zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb życiowych.

Czynności z zakresu opieki to pozytywne oddziaływanie na otoczenie osoby objętej opieką w taki sposób, by zapewnić jej jak największą wygodę, bezpieczeństwo i swobodę podczas wykonywania codziennych zadań i podstawowej aktywności życiowej.

Natomiast czynności pielęgnacyjne to te, których skutki oddziałują bezpośrednio na ciało podopiecznego – będą to więc działania związane z higieną, odżywianiem, poruszaniem się i mobilnością.

W zakresie obowiązków opiekuna medycznego leży także rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych chorego, a także podejmowanie kompleksowej współpracy z personelem medycznym lub terapeutycznym i pomoc podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy rehabilitacyjnych. Jego zadaniem jest również konserwacja i profesjonalna dezynfekcja narzędzi i przyborów stosowanych podczas tychże zabiegów.

Opiekun medyczny ma także wielki wpływ na aktywizację osób objętych opieką i w ten sposób zwiększanie ich samodzielności i komfortu życia.

Opiekunowie medyczni są częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to zawód zaufania publicznego, co sprawia, że osoby wykonujące go muszą wyróżniać się specyficznymi cechami umożliwiającymi rzetelne i troskliwe wykonywanie swoich obowiązków. Są to między innymi silna i wysoko rozwinięta empatia, bardzo dobre zdolności komunikacyjne, cierpliwość, umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu. Bardzo ważna jest też sumienność i płynąca z serca chęć pomocy osobom potrzebującym.

Gdzie może pracować opiekun medyczny?

Opiekunowie medyczni mogą podjąć pracę w wielu miejscach, na przykład w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, prywatnych klinikach, ośrodkach i domach pomocy społecznej, hospicjach, sanatoriach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych, ośrodkach rehabilitacyjnych, starszych czy niesamodzielnych z innych powodów, a także w domach prywatnych, świadcząc opiekę indywidualną.

Zadania stojące przed opiekunem medycznym nie są proste, wykonywanie tego zawodu łączy się też z pewnymi zagrożeniami, szczególnie na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej – pomoc i towarzyszenie osobie chorej bywa wymagające. Jednak satysfakcja ze świadomości faktycznego pozytywnego oddziaływania na życie drugiego człowieka, rekompensuje wiele niedogodności.

Czy ukończenie medycznej szkoły policealnej wystarcza?

Zgodnie z prawem, kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego można przejść tylko w dwusemestralnych szkołach policealnych, a na kierunek ten mogą się zapisać wszystkie osoby, które ukończyły szkołę średnią. Roczna nauka zakończona jest egzaminem zawodowym przeprowadzanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a uzyskany dyplom upoważnia do wykonywania zawodu zarówno w Polsce, jak i wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Kierunek opiekun medyczny zapewniający kompleksową edukację i przygotowanie do zawodu, zajęcia z doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną, a także możliwość odbywania praktyk już w trakcie nauki, oferuje wyjątkowa policealna szkoła Plus Edukacja. Plus Edukacja to wygodny i dostosowany dla dorosłych weekendowy system nauki oraz dostęp do materiałów dydaktycznych online, a dodatkowo, szkoła ta zapewnia minimum wymaganych formalności przy zapisach, a także brak wpisowego czesnego.

Ile zarabia opiekun medyczny?

Niestety mimo ogromnego zapotrzebowania na tego typu usługi, niezwykłego, pełnego poświęcenia i empatii charakteru pracy opiekunów medycznych, zawód ten nie należy do zbyt dobrze opłacanych w Polsce. Właśnie dlatego bardzo wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w tamtejszych ośrodkach medycznych lub prywatnych domach potrzebujących. W Anglii lub Niemiec opiekunowie medyczni zarabiają nawet 2-4 tys. euro miesięcznie.

Na rynku istnieją już nawet firmy pośredniczące w legalnym i bezpiecznym zatrudnieniu w tym zawodzie z uwzględnieniem możliwości pracownika i jego wymagań.
Wszystkie szczegóły dotyczące nauki na kierunku opiekun medyczny znajdziesz na naszej stronie.

Plus Edukacja to zajęcia, które odbywają się w naszych placówkach w Poznaniu, Kaliszu, Obornikach oraz we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania sprawiają, że nauka w tym miejscu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

TOP