Plusedukacja

Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca opiekuna?

Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca opiekuna?

Lubisz kontakt z osobami starszymi i chcesz nieść im pomoc oraz towarzyszyć w codziennych czynnościach? Posiadasz przy tym takie zalety jak: empatia i cierpliwość? Jesteś gotowy na to, by zdobyć odpowiednie umiejętności, dzięki którym będziesz mógł pomagać im w jeszcze szerszym zakresie? Jesteś więc idealnym kandydatem na opiekuna osoby starszej. To zawód, który niemal z dnia na dzień staje się coraz bardziej pożądany, co oznacza, że pracy dla opiekunów osób starszych nie zabraknie.

Jeżeli interesuje Cię zawód: opiekun dla osoby starszej, sprawdź, czy posiadasz niezbędne cechy wymagane w tej profesji. Dowiedz się również, co musisz zrobić, aby zostać profesjonalnym opiekunem seniora. Sprawdź, jakie obowiązki będą na Tobie ciążyły oraz gdzie możesz szukać pracy, jako opiekun osoby starszej i to nie tylko na terenie naszego kraju, ale również poza nim. Poznaj także możliwe zarobki takiego specjalisty.

Opiekun osoby starszej

Kim jest opiekun osoby starszej? Jest to osoba, która ma za zadanie sprawować opiekę nad seniorem, a także pielęgnować go oraz troszczyć się o jego rozwój i bezpieczeństwo. Opiekun jest odpowiedzialny również za organizację czasu wolnego dla swojego podopiecznego zgodnie z jego potrzebami, jak i możliwościami.

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej?

Senior to dość wymagający i specyficzny podopieczny, co ma związek ze spadkiem jego kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Opieka nad taką osobą – często niedołężną i trudną w obyciu – wymaga odpowiedniego nastawienia, a przede wszystkim cech charakteru. Musisz też pamiętać, że nie każdy może zostać opiekunem osoby starszej.

Chociaż przy wykonywaniu tej profesji wiek nie odgrywa szczególnej roli, to Twoje predyspozycje fizyczne, jak i psychiczne są jak najbardziej brane pod uwagę. Nie możesz nim zostać, jeśli:

  • sam posiadasz problemy z poruszaniem bądź inne kłopoty zdrowotne np. niedowidzisz bądź masz kłopoty ze słuchem,
  • miewasz wahania nastroju i łatwo wpadasz w złość lub irytację,
  • masz skłonności do stanów depresyjnych.

Może to negatywnie wpłynąć na poziom opieki, a z pewnością odbije się niekorzystnie na zdrowiu seniora. Pamiętaj, że opieka nad osobą starszą wymaga: siły fizycznej oraz dobrej kondycji psychicznej.

Zatem kto może zostać opiekunem osoby starszej?

Przede wszystkim musi cechować Cię otwartość na szczególne potrzeby seniora. Musisz więc wykazać się wysokim poziomem empatii, ale i dużymi pokładami cierpliwości.

Umiejętność wyczuwania nastroju podopiecznego to także bardzo przydatna w tym zawodzie cecha i zdolność. Dzięki niej podopieczny będzie czuł się pewnie i bezpiecznie.

Idealny opiekun dla osoby starszej to również osoba spokojna i opanowana. Nie możesz wpadać w złość, ani okazywać agresji czy niezadowolenia wobec swojego podopiecznego z powodu jego zachowania bądź niechęci do współpracy.

Osoba, która chce pracować jako opiekun seniora, powinna też być pogodna i mieć poczucie humoru. Należy jednak zwrócić uwagę, czy taka postawa pasuje podopiecznemu.

Idealny kandydat na opiekuna osoby starszej musi również charakteryzować energiczność. Dzięki temu łatwiej będzie zachęcić seniora do większej aktywności.

Odpowiedzialność i sumienność to również przydatne cechy, które odgrywają istotną rolę w tym zawodzie. Atrybuty te pomagają, gdy masz pod opieką osobę wymagającą otrzymywania leków o określonej porze, lub też wykonywania określonych zabiegów pielęgnacyjnych bądź innych.

Odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach są również mile widzianymi w tym fachu. Sprawując opiekę nad seniorem, musisz pamiętać, że jest to osoba, której stan zdrowia może nagle ulec pogorszeniu. Może ona również zachować się w mało przewidywalny sposób np. wpaść w panikę. Wtedy musisz zachować „zimną krew” oraz przytomność umysłu. Twoje opanowanie w takich wypadkach i umiejętność opanowania stresu są niezwykle przydatne.

Niezwykle przydatną cechą w tej pracy, jest troskliwość. Dzięki niej łatwiej zadbasz o potrzeby swojego podopiecznego i sprawisz, że będzie czuł się pod Twoją opieką komfortowo. Łatwiej też nawiążesz z nim i podtrzymasz kontakt.

Jak zostać opiekunem osoby starszej?

Nie tylko osoba: ciepła, cierpliwa i empatyczna, a przy tym sprawna i silna fizycznie oraz stabilna psychicznie, może zostać opiekunem dla osoby starszej. Są to wymagane cechy i predyspozycje, bez których trudno pełnić tę funkcję, ale nie jedyne. Jakie inne warunki musisz spełniać, aby móc sprawować opiekę nad osobą starszą?

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie zawodowe. Chodzi o wykształcenie, które powinien posiadać idealny kandydat na opiekuna osoby starszej.

Najlepiej do tego zawodu przygotuje Cię profesjonalny kurs zawodowy w szkole policealnej takiej jak Plus Edukacja. Nauka trwa 2 lata (4 semestry). Po zakończeniu edukacji podchodzisz do egzaminu zawodowego. Jego pomyślne zdanie oznacza otrzymanie dyplomu z tytułem OPIEKUN OSOBY STARSZEJ.

W trakcie trwania kursu zostaniesz zapoznany ze specyfikacją zawodu, jakim jest opiekun osoby starszej. Nabędziesz również szereg umiejętności, które pomogą Ci sprawnie wykonywać prace opiekuńcze i pielęgnacyjne wobec seniora.

Nauka na kierunku: opiekun osoby starszej oznacza też przyswojenie wiedzy z dziedzin takich jak:

  • podstawy pomocy społecznej,
  • diagnoza potrzeb bio-psycho-społecznych osób starszych,
  • współpraca z podmiotami świadczącymi usługi opiekuńcze na rzecz seniorów.

Ponadto nauczysz się jak aktywizować seniora do samodzielności życiowej.

Na czym polega opieka nad osobami starszymi?

Opieka nad osobą starszą polega przede wszystkim na zapewnieniu seniorowi wsparcia i służeniu pomocą w codziennych czynnościach, z którymi sam sobie nie poradzi. Opiekun jest też odpowiedzialny za kontrolowanie stanu zdrowia swojego podopiecznego. Jest on również zobligowany do zorganizowania seniorowi czasu wolnego i zapewnienia mu odpowiedniej do jego stanu, potrzeb i możliwości rozrywki.

Na czym jeszcze polega praca opiekuna osób starszych? Osoba pełniąca tę funkcję powinna też:

  • dbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny seniora,
  • zapewnić seniorowi dzienną dawkę aktywności – o ile jego stan zdrowia na to pozwala,
  • wykonywać czynności pielęgnacyjne lub pomagać podopiecznemu w tych czynnościach,
  • zadbać o relaks i sferę emocjonalną seniora.

Obowiązki opiekuna

Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej zależny jest od poziomu sprawności fizycznej i intelektualnej seniora oraz ogólnego stanu zdrowia. Do tych najbardziej podstawowych i uniwersalnych należą natomiast:

  • pomoc przy codziennych czynnościach jak ubieranie się czy umycie,
  • pilnowanie prawidłowego przyjmowania leków,
  • dbałość o porządek w otoczeniu seniora,
  • organizacja czasu wolnego podopiecznemu – zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami i możliwościami,
  • pomoc w przygotowaniu oraz spożyciu posiłku,
  • wsparcie emocjonalne,
  • ułatwienie poruszania się,
  • w razie konieczności transport seniora,
  • regularny kontakt z rodziną podopiecznego,
  • wsparcie rozwoju umysłowego,
  • zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu,
  • pomoc w obsłudze urządzeń elektronicznych oraz/lub sprzętu do rehabilitacji,
  • dostarczenie seniorowi rozrywki,
  • zachęta do codziennej porcji ruchu – o ile jest to możliwe.

Jeśli senior posiada zwierzaka, a nie jest w stanie sam się nim zająć, to obowiązki opiekuna osoby starszej obejmują też opiekę nad czworonogiem.

Gdzie można pracować w zawodzie opiekuna osoby starszej?

Jak już wcześnie nadmieniliśmy zapotrzebowanie na wykształconych profesjonalnych opiekunów osób starszych,wciąż rośnie. Jest to spowodowane starzeniem naszego społeczeństwa. Dlatego, jeśli jesteś wykwalifikowanym opiekunem możesz szukać pracy wszędzie tam, gdzie seniorzy przebywają na co dzień.

Do placówek, w których na pewno znajdziesz zatrudnienie należą:

  • domy seniora,
  • domy opieki społecznej,
  • świetlice dla osób starszych,
  • ośrodki pomocy społecznej,
  • domy samopomocy,
  • ośrodki pobytu dziennego dla seniorów.

Ponadto możesz szukać zatrudnienia w hospicjach oraz instytucjach, które zajmują się świadczeniem opieki paliatywnej.

Wiedzę i umiejętności, jakie posiadasz, możesz też wykorzystać świadcząc swoje usługi prywatnie, czyli pracując jako opiekun do osoby starszej w domu seniora.

Inną opcją, jaką możesz też wykorzystać, jest znalezienie zatrudnienia na oddziałach szpitalnych geriatrycznych. Chodzi tu jednak bardziej o prywatne klinki.

Pracy takiej możesz też szukać przez specjalne agencje zatrudniające opiekunów osób starszych. Zazwyczaj ich oferty dotyczą miejsc pracy poza granicami kraju, ale oznacza to jednocześnie bardziej komfortowe warunki pracy, jak i lepsze wynagrodzenie.

Zarobki opiekuna osoby starszej w Polsce

To, ile zarabia opiekun osoby starszej, zależne jest przede wszystkim od rodzaju świadczonej opieki. Jako opiekun możesz pracować zarówno w ośrodkach i placówkach opiekuńczych, jak i bezpośrednio w domu seniora.

Średnie zarobki opiekuna, który jest zatrudniony na stanowisku w placówce wynoszą ok. 3 000 – 4 000 zł brutto. Dodatkowo może on liczyć na premie czy dodatki. Dotyczy to szczególnie tych miejsc pracy, które specjalizują się nad opieką nad seniorami oraz oferują opiekę na wysokim poziomie.

Nieco wyższe pensje mogą oferować Ci specjalistyczne ośrodki. Wyższe wynagrodzenie oferują też instytucje opiekuńcze zlokalizowane w dużych miejscowościach typu Warszawa czy Kraków.

W przypadku, gdy sprawujesz opiekę prywatną domową, obowiązuje zazwyczaj stawka godzinowa. Ustalana jest ona z zatrudniającymi Cię osobami. Może być uzależniona od takich czynników jak:

  • zakres obowiązków – możesz domagać się wyższej stawki, gdy Twoja praca będzie wymagała np. opieki całonocnej lub towarzyszeniu seniorowi w trakcie rehabilitacji w ośrodku czy łączyła się z koniecznością zapewnienia mu bezpiecznego transportu,
  • doświadczenie i kompetencje - jeśli to Twoja pierwsza praca, dobrze jest, abyś miał za sobą odbyte praktyki zawodowe w miejscu cieszącym się renomą.

Zarobki opiekuna osoby starszej za granicą

Jako opiekun osoby starszej możesz też szukać zatrudnienia poza granicami kraju. Nie potrzebujesz do tego dodatkowych uprawnień. Możesz jednak spotkać się z takimi wymogami jak:

  • dobra znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym – jest on potrzebny, głównie do tego, byś mógł bez problemu porozumieć się z otoczeniem,
  • ważne prawo jazdy – może okazać się niezbędne, aby zawieść podopiecznego do lekarza czy w inne miejsce.

Najwięcej miejsc pracy dla opiekunów osób starszych czeka w Niemczech. Są to głównie domy prywatne, ale nie tylko. Oferty pracy wystawiane są głównie przez agencje opiekunów bądź agencje pracy. Ile zarabia opiekun osoby starszej w Niemczech? Zarobki mogą wynosić 1500 – 2000 Euro (w przeliczeniu na PLN: 6 465,75 zł – 8 621,00 zł) i są one ściśle uzależnione od poziomu znajomości języka niemieckiego, jak i zakresu obowiązków. Dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się wymaganiami pracodawcy.

Podsumowując – profesjonalna opieka nad osobą starszą nie ogranicza się jedynie do towarzyszenia podopiecznemu w codziennych czynnościach. To o wiele bardziej złożone zajęcie, które wymaga odpowiedzialności, a także opanowania odpowiednich umiejętności oraz przydatnej wiedzy na temat potrzeb osób w podeszłym wieku. Dlatego warto zainteresować się kursem zawodowym, który kompleksowo przygotuje Cię do pełnienia tej funkcji.

Wybierając na miejsce nauki tego zawodu Szkołę Policealną PlusEdukacja, zyskujesz dużo więcej. Przede wszystkim możesz liczyć na zdobycie wiedzy teoretycznej na wysokim poziomie. Są za to odpowiedzialni nauczyciele, którzy rekrutują się spośród osób z bogatym doświadczeniem i wiedzą w tym zakresie.

Ponadto Plus Edukacja zapewni Ci pełen dostęp do podstawowych, jak i dodatkowych materiałów dydaktycznych. Co ważniejsze będziesz mógł z nich korzystać bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie. To pozwoli Ci w komfortowych warunkach zdobyć jeszcze więcej przydatnej wiedzy.

Kierunek: opiekun osoby starszej w szkole Plus Edukacja to również gwarancja zdobycia niezbędnych umiejętności praktycznych. Umożliwią to zajęcia warsztatowe, ale przede wszystkim praktyki zawodowe, które możesz odbyć w trakcie nauki.

Zdobycie dyplomu opiekuna osoby starszej w Plus Edukacja sprawi, że staniesz się profesjonalistą w tym fachu. Będziesz w stanie nieść seniorom pomoc na najwyższym poziomie. To z kolei oznacza, że nie zabraknie dla Ciebie ofert pracy zarówno w Polsce, jak i za granicami kraju.

Plus Edukacja to zajęcia, które odbywają się w naszych placówkach w Poznaniu, Kaliszu, Obornikach oraz we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania sprawiają, że nauka w tym miejscu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

TOP