Plusedukacja

Dlaczego warto zostać technikiem farmacji? Kompetencje, zarobki i zakres obowiązków

Dlaczego warto zostać technikiem farmacji? Kompetencje, zarobki i zakres obowiązków

Interesuje Cię zawód, jakim jest technik farmacji i zastanawiasz się, czy warto nim zostać? To dobry wybór, ponieważ osoba pracująca na tym stanowisku nie może narzekać na problemy ze znalezieniem zatrudnienia, ani na zarobki. Ważne jest przy tym, abyś wybrał najlepszą szkołę, która odpowiednio przygotuje Cię do pełnienia tej funkcji.

Chcesz pracować w branży farmaceutycznej, jako technik? Masz w sobie chęć ciągłego dokształcania i podnoszenia kwalifikacji oraz planujesz rozwijać swoją karierę zawodową w tej dziedzinie? Zobacz, jakie wykształcenie oraz kwalifikacje musisz zdobyć, aby móc pracować w tym zawodzie. Dowiedz się, jakie obowiązki wchodzą w zakres tej profesji i ile będziesz mógł zarabiać na tym stanowisku. Sprawdź, jaka szkoła policealna najlepiej kształci w tym kierunku.

Na czym polega praca technika farmacji?

Technik farmacji to tytuł zawodowy, który uzyskasz po ukończeniu 2,5-letniej nauki w szkole policealnej oraz obowiązkowym odbyciu 2-letniego stażu w aptece ogólnodostępnej. Czym będziesz się zajmować, gdy obejmiesz to stanowisko pracy?

Zacznijmy od tego, że zanim nabędziesz prawo do wykonywania zawodu, wszelkie czynności będziesz realizować pod okiem magistra farmacji przez okres 2 lat. Dopiero po tym czasie nabędziesz wszelkich niezbędnych kwalifikacji i uprawnień, aby pracować na samodzielnym stanowisku.

Twoja praca będzie wówczas polegała na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie:

  • sporządzania i wytwarzania produktów leczniczych,
  • prowadzenia obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety, a także środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami, jakie są dopuszczone do obrotu aptecznego zgodnie z przepisami prawa.

Ponadto, jako osoba zatrudniona na tym stanowisku, będziesz wykonywać wszelkie prace pomocnicze zlecone przez farmaceutę.

Jaki jest zakres obowiązków technika farmaceutycznego?

W zakres Twoich przyszłych obowiązków wchodzą następujące czynności:

  • wytwarzanie produktów leczniczych – pod okiem magistra farmacji (samodzielnie możesz być dopuszczony jedynie do wytwarzania bardzo prostych środków),
  • wydawanie produktów leczniczych,
  • obrót niektórymi produktami medycznymi.

Warto przy tym nadmienić, że jako osoba z tytułem technika farmacji nie otrzymasz prawa do wydawania środków i produktów medycznych, które posiadają w swoim składzie:

  • substancje bardzo silnie działające,
  • substancje odurzające,
  • substancje psychotropowe grupy I-N oraz II-P.

Poza Twoim zasięgiem będą znajdowały się również: preparaty medyczne służące do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, a także leki w dawkach dziennych (w tym leki cytostatyczne), płyny infuzyjne oraz roztwory do hemodializy i dializy otrzewnowej.

Ponadto lista Twoich obowiązków obejmie również:

  • obsługę klienta – realizacja recept oraz wydawanie leków,
  • prowadzenie ewidencji leków – sprawdzanie ich stanu na bieżąco, raportowanie braków oraz dbanie o ich stałe uzupełnianie,
  • pomoc przy organizowaniu sprawnego funkcjonowania apteki.

Czym różni się technik farmaceutyczny od farmaceuty?

Jako technik farmacji przez pierwsze 2 lata stażu, będziesz znajdować się pod stałym nadzorem wykwalifikowanego farmaceuty. Poznaj bliżej zarys jego sylwetki zawodowej oraz zobacz, na czym polegają główne różnice między wami.

Technik farmacji:

  • to absolwent 2,5-letniej szkoły policealnej (studium zawodowe), który zdobywa tytuł zawodowy technika po pozytywnym zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego,
  • wykonuje wszelkie zlecone mu prace i zadania pod okiem magistra farmacji,
  • ma ograniczony dostęp do niektórych środków i leków,
  • nie powinien samodzielnie udzielać porad dotyczących zamienników oraz stosowania danych wyrobów medycznych,
  • po 3-letnim stażu może ubiegać się o stanowisko kierownika.

Farmaceuta:

  • to osoba, która ukończyła studia wyższe i zdobyła tytuł magistra farmacji (nauka trwa 5 lat),
  • odbyła w trakcie nauki praktyki zawodowe w: aptekach szpitalnych lub ogólnodostępnych, laboratoriach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
  • posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do samodzielnego wykonywania leków recepturowych i aptecznych, a także produktów leczniczych, które mają w swoim składzie silne substancje narkotyczne lub też substancje odurzające,
  • osoba na tym stanowisku może ubiegać się o tytuł doktora.

Podsumowując – główne różnice między technikiem, a magistrem farmacji dotyczą zakresu wykonywanych usług, czasu potrzebnego do zdobycia prawa do wykonywania zawodu oraz wymaganych kwalifikacji.

Jakie są zarobki technika farmacji w aptece?

Wysokość zarobków, na jakie możesz liczyć, pracując, jako technik farmaceutyczny uzależniona jest od tego, czy:

  • odbywasz staż w aptece – w tym wypadku możesz liczyć na zarobki rzędu 2000 - 3000zł netto,
  • pracujesz już, jako samodzielny technik – średnie zarobki kształtują się w granicy 2600zł – 3500zł netto.

Poza tym, to ile będziesz zarabiać, jest zależne od miejsca, gdzie będziesz szukać zatrudnienia. Z pewnością na nieco wyższą pensję możesz liczyć, gdy znajdziesz pracę w dobrej renomowanej aptece bądź hurtowni farmaceutycznej lub jeśli wyjedziesz do dużego miasta.

Dlaczego warto zostać technikiem farmacji?

Technik farmacji to zawód, którym warto się zainteresować z kilku względów.

Po pierwsze – nie będziesz mógł narzekać na brak ofert pracy. Rynek pracy ma sporo do zaoferowania osobom z tym tytułem zawodowym. Wiele jednak zależy w tej kwestii od Twojego zaangażowania. Jeśli nastawisz się na nieustanne doskonalenie i poszerzanie wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności Twoja droga zawodowa może zaprowadzić Cię naprawdę daleko.

Po drugie – możesz liczyć na stabilne zatrudnienie. Branża farmaceutyczna w Polsce rozwija się dość dynamicznie, a to oznacza, wzrost popytu na dobrze wykształconych techników farmacji. Miejsca pracy będą czekały na Ciebie nie tylko w aptekach ogólnodostępnych, ale i szpitalnych. Zatrudnienia będziesz mógł szukać również w firmach i hurtowniach farmaceutycznych.

Po trzecie – aby zostać technikiem farmacji, nie musisz kończyć wieloletnich studiów. Wystarczy, że podejmiesz 2,5-letnią naukę w dobrej szkole policealnej, zdasz pozytywnie egzamin i uzyskasz tytuł, a zawód Twoich marzeń będzie stał dla Ciebie otworem.

Po czwarte – zawód ten stwarza szerokie możliwości samorozwoju. Wiążąc się z branżą farmaceutyczną zawodowo, jako technik masz dostęp do najnowszych wyników badań i osiągnięć naukowych. Możesz pogłębiać swoją wiedzę na temat nowych i skutecznych środków czy preparatów leczniczych. Odbywając staż otrzymujesz również możliwość poszerzania i zdobywania nowych kwalifikacji.

Jak zostać technikiem farmacji - jaką szkołę wybrać?

Aby móc pracować w zawodzie, musisz spełnić trzy podstawowe warunki:

  • ukończyć szkołę policealną medyczną, która wyposaży Cię w podstawową wiedzę i niezbędne umiejętności,
  • zdać egzamin zewnętrzny przed Centralną Komisją Egzaminacyjną,
  • odbyć 2-letni staż w aptece ogólnodostępnej.

Gdzie najlepiej kształcić się na kierunku technik farmacji? Idealnym wyborem dla Ciebie będzie szkoła policealna . To placówka, która posiada uprawnienia szkoły publicznej. Gwarantuje zdobycie wiedzy na wysokim poziomie. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną i fachową kadrę, a odbywają się głównie w weekendy, co pozwala pogodzić szkołę z innymi obowiązkami. Nauka trwa 2,5 roku, a kończy ją egzamin zawodowy, który uprawnia do otrzymania tytułu technika farmacji.

W trakcie nauki zdobędziesz wszelkie niezbędne kwalifikacje i umiejętności w zakresie:

  • bezpieczeństwa i higiena pracy,
  • podstaw kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego,
  • współuczestniczenia w sporządzaniu i wytwarzaniu produktów leczniczych i preparatów leczniczych,
  • współuczestniczenia w analizie i kontroli produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach,
  • współuczestniczenia w zaopatrywaniu w wyroby medyczne, suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz środki kosmetyczne,
  • prowadzenia obrotu produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w aptekach, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie przepisów obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Program nauczania obejmuje również język obcy ukierunkowany zawodowo.

Słowem podsumowania: jeżeli chcesz związać swoją drogę zawodową z farmacją, lubisz pracę z ludźmi, fascynuje Cię świat suplementów diety czy leków, a przy tym jesteś skrupulatny, cierpliwy i dokładny, to zawód technik farmacji jest właśnie dla Ciebie. Aby nim zostać, nie musisz iść na studia. Wystarczy, że podejmiesz 2,5-letnią naukę w szkole policealnej medycznej, a następnie zdasz egzamin zawodowy. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie nauki na tym kierunku, zdobędziesz wiedzę na wysokim poziomie. To z kolei sprawi, że bez trudu znajdziesz zatrudnienie w zawodzie.

Plus Edukacja to zajęcia, które odbywają się w naszych placówkach w Poznaniu, Kaliszu, Obornikach oraz we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków kształcenia oraz wysoki poziom nauczania sprawiają, że nauka w tym miejscu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

TOP